n w    w w w w

baner
::   Start
large small default
ROZPOCZYNAMY III ETAP PROJEKTU SYSYTEMOWEGO "NIE STÓJ W MIEJSCU - BĄDŹ AKTYWNY" PDF Drukuj Email

EFS LOGOW 2011 r. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy przystąpił do realizacji III etapu  projektu systemowego pt. “Nie stój w miejscu – bądź aktywny”.

Jego głównym celem jest zwiększenie integracji społeczno-zawodowej osób w wieku aktywności zawodowej bezrobotnych lub pozostających bez pracy, korzystających z pomocy społecznej poprzez przywrócenie zdolności lub możliwości zatrudnienia. Projekt jest odpowiedzią na coraz istotniejszy problem zwiększającego się odsetka osób bezrobotnych, będących w wieku aktywności zawodowej, które to, będąc klientami ośrodka pomocy społecznej mają problemy w poruszaniu się na rynku pracy. 

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego celem jest aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo, korzystających z pomocy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy, poprzez organizację kursów i szkoleń, które pomogłyby w podniesieniu kwalifikacji zawodowych osób biorących w nich udział, a także przygotowałyby uczestników do aktywnego poszukiwania pracy.

W projekcie weźmie udział 12 osób bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo: 9 kobiet i 3 mężczyzn. W grupie tej znajdą się osoby o różnym poziomie motywacji do dokonywania zmian funkcjonowania społecznego, mające nieadekwatne wykształcenie i umiejętności zawodowe do aktualnych potrzeb rynku, a brak środków finansowych uniemożliwia zmianę tych sytuacji.
Wartość projektu w 2011 roku wyniesie: 148.562,86 zł. ( środki w ramach POKL priorytet VII – Promocja integracji społecznej ) w tym wkład GOPS 15599,10.

Pierwsze szkolenia planowane są w pierwszych tygodniach kwietnia, obecnie zakończył się procesu rekrutacji i wyłoniona została grupa docelowa. Oprócz propozycji szkoleń zawodowych beneficjenci zaproponowali: komputerowe ABC, kurs języków obcych, kurs kucharsko-kelnerski, opiekunka do dzieci, opiekunka osób starszych.
Ze wszystkimi uczestnikami projektu pracownicy socjalni dokonają zawarcia kontraktów socjalnych, w których ustalone zostaną następujące instrumenty wsparcia : 1. aktywizacja edukacyjna- w tym skierowanie i sfinansowanie zajęć w ramach podnoszenia kluczowych kompetencji i umiejętności zawodowych umożliwiających aktywizację zawodową, 2. aktywizacja społeczna – w tym skierowanie i sfinansowanie uczestnikom treningów kompetencji i umiejętności społecznych, 3. poradnictwo- organizacja i sfinansowanie poradnictwa indywidualnego i grupowego w zakresie podniesienia kompetencji życiowych i umiejętności społeczno-zawodowych.
Tegoroczna grupa uczestników jest bardziej dojrzała i bogatsza o informacje pozyskane od uczestników z roku 2010 r. Świadczy o tym bogaty wybór kursów zawodowych, t.j.:

 • obsługa kas fiskalnych plus min sanitarne,
 • obsługa programów magazynowo-księgowych,
 • komputerowe ABC,
 • kurs wizażu i stylizacji,
 • kursy języków obcych,
 • kursy spawaczy i elektryka,
 • magazynier logistyk,
 • kurs kucharsko-kelnerski,
 • handlowiec z prawem jazdy,
 • muzykoterapia,
 • dogoterapia,
 • kurs prowadzenia działalności gospodarczej,
 • kurs wychowawcy koloni,
 • kurs opiekunki osób niepełnosprawnych i opiekunki do dziecka,
 • kurs pomocy kuchennej,
 • bukieciarstwo i florystyka, fryzjerstwo i stylizacja fryzur.

 

- Jestem bardzo zadowolona z tegorocznej grupy uczestników projektu. Są otwarci, odważni i wiedzą, co chcą zmienić w swoim życiu osobistym a tym samym zawodowym. Nie obawiam się, że zrezygnują z udziału w projekcie, ponieważ są obowiązkowi i mają wiedzę na temat projektu. My pracownicy ośrodka też jestśmy odważniejsi i bogatsi o doświadczenie w realizacji projektu, ponieważ jest to już jego III etap. Czas pokaże, jak zmienią się uczestnicy, ale wierzę, że wspólnie wypracujemy wiele – mówi kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Ewa Burdek.

W pierwszym etapie projektu grupa 12 pań w wieku 31-54 lat od kwietnia do października 2009 r. skorzystała z fachowych szkoleń wykorzystując na ten cel 180 tys. zł unijnych funduszy. Wartość II etapu projektu wyniosła ponad 159 tys zł w tym udział Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej stanowił kwotę ponad 15 tys zł.
 
II etap projektu systemowego realizowany był od kwietnia do grudnia 2010 r. Docelowa grupa 12 beneficjentów zwiększyła swoje kwalifikacje poprzez udział w szkoleniach zawodowych, które w wielu przypadkach zakończyły się zdaniem egzaminów i uzyskaniem uprawnień, tj. operator wózków widłowych, obsługa kas fiskalnych, opiekun kolonii.
 

Ta strona zapisuje pliki cookies na komputerze użytkownika. Pozostawienie ustawień przeglądarki bez zmian jest jednoznaczne z akceptacją plików cookies. O plikach cookie i sposobach ich obsługi czytaj w Polityce prywatności.

Akceptuję zapisywanie plików cookies przez serwis www.gops.gmina.swidnica.pl

Więcej