n w    w w w w

baner
::   Start
large small default
OD 9 STYCZNIA LEGITYMACJA EMERYTA I RENCISTY DOSTĘPNA W WERSJI ELEKTRONICZNEJ PDF Drukuj Email

Infografika dot. elektronicznej wersji Legitymacji emerytaOd 9 stycznia 2023 r. każdy emeryt i rencista może korzystać z mLegitymacji, czyli elektronicznej wersji swojej legitymacji emeryta–rencisty. Jest ona dostępna na wszystkich urządzeniach mobilnych z dostępem do internetu (np. na smartfonie), przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel. mLegitymacja działa tak, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg oraz przysługujących jej uprawnień, np. zniżek do biletów. ZUS wystawił mLegitymację wszystkim emerytom i rencistom automatycznie. Nie wymaga to od nich składania żadnego wniosku ani wizyty w ZUS.

Dodatkowa forma legitymacji emeryta-rencisty w telefonie

ZUS wystawił elektroniczną wersję legitymacji również wtedy, gdy emeryt-rencista posiada już legitymację w formie plastikowej karty identyfikacyjnej.

Dotychczasowa legitymacja nadal jest ważna

Osoby korzystające ze swoich tradycyjnych legitymacji nie muszą się martwić. Zachowują one swoją ważność zgodnie ze wskazanym na nich terminie. mLegitymacja daje emerytom i rencistom możliwość korzystania z dokumentu w wersji elektronicznej, jednak korzystanie z niej nie jest obowiązkowe. Posiadacz obu wersji może używać ich zamiennie, zgodnie ze swoimi osobistymi preferencjami.

Wniosek o tradycyjną legitymację

Osoby nabywające prawo do emerytury lub renty od stycznia 2023 r. nie otrzymają już od ZUS plastikowej karty, zostanie im wystawiona za to mLegitymacja. Jeśli emeryt lub rencista będzie chciał posługiwać się tradycyjną legitymacją, może złożyć do ZUS wniosek o wydanie karty (wniosek ERL).

Jak dodać mLegitymację w aplikacji mObywatel

Każdy emeryt i rencista może samodzielnie dodać swoją mLegitymację w bezpłatnej aplikacji mObywatel. Wystarczą do tego trzy proste kroki: uruchomienie aplikacji, kliknięcie opcji „dodaj dokument” i wybranie na liście dokumentów „legitymacja emeryta-rencisty”. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji. Film instruktażowy w serwisie YouTube: Jak dodać legitymację emeryta-rencisty do aplikacji mObywatel? - YouTube

Szczegółowe informacje dostępne są także na https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/mlegitymacja

Do czego uprawnia legitymacja emeryta i rencisty

  • Seniorzy mogą odliczyć od podatku koszt zakupu leków przepisanych przez lekarza (w przypadku kwoty powyżej 100 zł). Atrakcyjne zniżki dla emerytów oferują również same apteki. Korzystając z kolei z rehabilitacji czy wypoczynku w ośrodkach uzdrowiskowych legitymacja emeryta zwalnia jej posiadacza z części opłat.
  • Zwolnienie z części opłat za rehabilitację.
  • Zniżki w ośrodkach uzdrowiskowych i placówkach kultury.
  • Zniżki na przejazdy komunikacją miejską. Wysokość ulgi w autobusach miejskich jest zmienna zależnie od gminy, zniżki obowiązują jednak na terenie całej Polski.
  • W komunikacji kolejowej emeryci mogą skorzystać rocznie z dwóch przejazdów pociągiem w 2 klasie z ulgą 37%. Oprócz tego PKP oferuje także wyrobienie Karty Seniora, dzięki której senior otrzyma 50% zniżki na wszystkie przejazdy TLK, InterCity i pociągi ekspresowe, tak w 2 jak i w 1 klasie. Przewozy Regionalne z kolei oferują 30% zniżki na jednorazowe bilety oraz 15% ulgi na zakup biletów abonamentowych.
  • Zwolnienie z abonamentu RTV po spełnieniu warunków.

Więcej szczegółowych informacji na https://www.zus.pl

 

Infografika dot. elektronicznej wersji Legitymacji emeryta  Infografika dot. elektronicznej wersji Legitymacji emeryta

 

 

 

 

Ta strona zapisuje pliki cookies na komputerze użytkownika. Pozostawienie ustawień przeglądarki bez zmian jest jednoznaczne z akceptacją plików cookies. O plikach cookie i sposobach ich obsługi czytaj w Polityce prywatności.

Akceptuję zapisywanie plików cookies przez serwis www.gops.gmina.swidnica.pl

Więcej