Przesuwa na górę strony
czwartek, 08 grudnia 2016 Aktualności

KOPERTA KTÓRA MOŻE URATOWAĆ ŻYCIE

Kolejne 150 GMINNYCH KOPERT ŻYCIA trafiło do seniorów z Klubu Starszaka w Grodziszczu. Jedna kartka, a może uratować życie i być bardzo pomocna ratownikom medycznym. Jeżeli choćby jedno życie zostanie uratowane to będzie dla nas ogromna satysfakcja i radość – mówiła wójt gminy Teresa Mazurek.

Seniorzy z Klubu Starszaka odbywają cykliczne spotkania, podczas których przygotowują różnorodne przedsięwzięcia. Jak sami mówią jest czas na pracę, ale i na zasłużony wypoczynek. Podczas jednego z ostatnich spotkań wójt gminy Teresa Mazurek przekazała Starszakom GMINNE KOPERTY ŻYCIA. To kolejna, cenna inicjatywa skierowana do osób starszych, samotnych, ale i też przewlekle chorych. Ten kto choć raz korzystał z pomocy medycznej wie, że w takich momentach liczą się sekundy. Dobrze jeśli ktoś z nami mieszka. O wiele trudniej jeśli są osoby samotne. Wtedy taka koperta może uratować życie. Mamy tego dowód z sąsiedniej gminy. Proszę abyście przekazali te koperty do swoich sąsiadów i przyjaciół – podkreślała Teresa Mazurek.

To dobry pomysł – mówiły zgodnie starszaki. W momencie stresu bardzo często tracimy po prostu „głowę”. Właśnie przygotowujemy małe upominki dla naszych seniorów w Grodziszczu, którzy ukończyli 85 r. życia. w ramach projektu „Choinki blask-tradycji czas”. Z pewnością dołączymy do nich GMINNĄ KOPERTĘ ŻYCIA.

Więcej o akcji pisaliśmy tutaj.

Cel akcji
Koperta życia to akcja do której przystąpienia zachęcają władze gminy, lekarze i pracownicy służb ratunkowych. Akcja skierowana jest do osób przewlekle chorych, jak również starszych, samotnych i polega na umieszczeniu w specjalnie przygotowanych kopertach najważniejszych informacji o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach na leki, kontaktach do najbliższych, danych osobowych, w tym nr PESEL. Ważne jest także wpisanie grupy krwi, ale tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni jaką grupę posiadamy!

Gdzie umieścić kopertę?
Miejscem, w którym należy przechowywać Gminna Kopertę Życia jest lodówka, na której umieszcza się specjalną naklejkę informującą o tym, że tutaj znajduje się GMINNA KOPERTA ŻYCIA. Istotne jest, że lodówka jest ustalonym standardem – dzięki temu nie ma potrzeby przeszukiwania całego mieszkania, by odnaleźć informacje ratujące życie. W takich sytuacjach czas jest bezcenny.
O „Gminnej Kopercie Życia” są poinformowani ratownicy pogotowia obsługujący gminę Świdnica. Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji mieszkańcy naszej gminy poczują się bezpieczniej. Jednak życzymy wszystkim, by nigdy nie dochodziło do sytuacji, w których będą one potrzebne.

Informujemy, że udział w akcji jest dobrowolny i bezpłatny. Zachęcamy wszystkie osoby, które są samotne, chorujące przewlekle oraz powyżej 65 r. życia, aby w swoich lodówkach umieściły koperty życia.
Szczegółowych informacji o akcji udzielają pracownicy Urzędu Gminy Świdnica pod nr tel. 748521226 wew. 222,213.