Przesuwa na górę strony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 Aktualności

GMINNE KOPERTY ŻYCIA TRAFIĄ DO SENIORÓW KLUBU ABC SENIORA W BYSTRZYCY DOLNEJ

Kolejne 200 Kopert Życia trafi do seniorów z Gminnego Klubu ABC Seniora w Bystrzycy Dolnej. Członkinie i członkowie Klubu będą mogli zatrzymać koperty dla siebie, ale także przekazać je swoim bliskim. Choć to z pozoru zwykła koperta z kartką, zawiera niezwykle ważne informacje, które mogą uratować nam życie. To ważne, szczególnie w tak trudnych i niepewnych czasach, w których obecnie się znajdujemy.

W ramach działań Klubu ABC Seniora odbywają się cykliczne spotkania, podczas których podejmowane są różne przedsięwzięcia, począwszy od wspólnego gotowania, poprzez naukę pracy z komputerem, na zasłużonym, ale także aktywnym odpoczynku kończąc. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią seniorzy niestety mają mocno ograniczone możliwości, najważniejsze jednak, aby pozostali w zdrowiu, a do tego zdecydowanie przyda się Koperta Życia..

Cel akcji
Koperta życia to akcja do której przystąpienia zachęcają władze gminy, lekarze i pracownicy służb ratunkowych. Akcja skierowana jest do osób przewlekle chorych, jak również starszych, samotnych i polega na umieszczeniu w specjalnie przygotowanych kopertach najważniejszych informacji o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach na leki, kontaktach do najbliższych, danych osobowych, w tym nr PESEL. Ważne jest także wpisanie grupy krwi, ale tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni jaką grupę posiadamy!

Gdzie umieścić kopertę?
Miejscem, w którym należy przechowywać Gminna Kopertę Życia jest lodówka, na której umieszcza się specjalną naklejkę informującą o tym, że tutaj znajduje się GMINNA KOPERTA ŻYCIA. Istotne jest, że lodówka jest ustalonym standardem – dzięki temu nie ma potrzeby przeszukiwania całego mieszkania, by odnaleźć informacje ratujące życie. W takich sytuacjach czas jest bezcenny.


O „Gminnej Kopercie Życia” są poinformowani ratownicy pogotowia obsługujący gminę Świdnica. Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji mieszkańcy naszej gminy poczują się bezpieczniej. Jednak życzymy wszystkim, by nigdy nie dochodziło do sytuacji, w których będą one potrzebne. Zwracamy się także z apelem do wszystkich którzy posiadają już gminne koperty życia, aby sprawdzili i zaktualizowali dane w nich zawarte. Szczególnie na temat zachorowań czy ostatnio przyjmowanych lekach. Dobrym rozwiązaniem będzie potwierdzenie takich danych u lekarza rodzinnego, o co proszą ratownicy medyczni.

Informujemy, że udział w akcji jest dobrowolny i bezpłatny. Zachęcamy wszystkie osoby, które są samotne, chorujące przewlekle oraz powyżej 65 r. życia, aby w swoich lodówkach umieściły koperty życia.

Szczegółowych informacji o akcji udzielają pracownicy Urzędu Gminy Świdnica pod nr tel. 74 852 12 26 wew. 222,213.