Przesuwa na górę strony
wtorek, 12 listopada 2024 Informacje dla świadczeniobiorców

Informacja o ustalaniu prawa do świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego uzależnionych od niepełnosprawności

Informacja o ustalaniu prawa do świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego uzależnionych od niepełnosprawności  w związku z najnowszymi zmianami warunków wydawania orzeczeń o niepełnosprawności/stopniu niepełnosprawności wprowadzonymi ustawą z dnia 25 września 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1494)

Dnia 8 października 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 25 września 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1494), która wprowadziła nowe przepisy określające możliwość wydłużenia ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności wydanych na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz nowe przepisy dotyczące odpowiedniego wydłużania, z urzędu, prawa do świadczeń zależnych od niepełnosprawności.

Ustawa wprowadziła zmiany w zasadach przedłużania ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności, które zostały wprowadzone ustawą z dnia z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1165).

Przypomnieć należy, że zgodnie z art. 6bb ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (wprowadzonym ww. nowelizacją z dnia 24 lipca 2024 r.), jeżeli wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności został złożony w okresie ważności odpowiednio orzeczenia ustalającego niepełnosprawność albo orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności, to zachowuje ono ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność.

Nowelizacja ustawy o rehabilitacji z dnia 25 września 2024 r. uchyliła natomiast w art. 6bb ust. 2 zgodnie, z którym orzeczenia o niepełnosprawności, o których mowa w art. 6bb ust. 1 ww. ustawy, zachowują ważność nie dłużej niż do dnia ukończenia 16 roku życia przez osobę posiadającą orzeczenie o niepełnosprawności. Powyższy przepis stanowił przeszkodę w wydłużeniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności osób z niepełnosprawnościami, które ukończyły 16 rok życia – o 6 miesięcy, nie dłużej jednak niż do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia (czyli w oparciu o art. 6bb ust. 1 ww. ustawy). Uchylenie ww. art. 6bb ust. 2 ma moc wsteczną od 30 września br., i oznacza, że powyższe orzeczenia o niepełnosprawności, wcześniej wyłączone z wydłużenia ważności na podstawie art. 6bb ust. 1 ww. ustawy, zostały nim objęte.

Ponadto ww. ustawa z dnia 25 września 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, wprowadziła przepisy, zgodnie z którymi, m.in. wydłużenie przez gminne organy właściwe (lub odpowiednio wojewodów w sprawach koordynacji) prawa do zależnych od niepełnosprawności świadczeń: rodzinnych, zasiłku dla opiekuna oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego będzie dokonywane z urzędu zgodnie z wydłużonym okresem ważności orzeczeń (analogicznie do funkcjonującego już rozwiązania z art. 4 ustawy z dnia 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach w celu zachowania ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności). Dotyczy to będzie także zależnych od niepełnosprawności świadczeń dla osób/na osoby, które z uwagi na ukończenie 16 lat nie zostały pierwotnie objęte ww. wydłużeniem orzeczeń o 6 miesięcy.