Przesuwa na górę strony
środa, 27 listopada 2024 Aktualności

Nabór na stanowisko „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”

W związku z przystąpieniem do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” edycja 2025 – oraz zwiększeniem liczby uczestników oraz godzin świadczonych usług, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy ogłasza nabór na stanowisko Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością w ramach Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – edycja 2025 finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.

W pierwszej kolejności, asystentem może zostać osoba wskazana przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego (w przypadku osoby małoletniej albo ubezwłasnowolnionej całkowicie). Jeżeli asystent nie zostanie wykazany przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego, asystenta wskazuje Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy.

Liczba wakatów: 1

Wymiar godzin: usługi asystencji osobistej mogą być realizowane przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przy czym przez tego samego asystenta maksymalnie do 12 godzin na dobę.

Stanowisko i miejsce pracy: asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością, teren Gminy Wiejskiej Świdnica.

Termin realizacji Programu: od dnia 1 stycznia 2025 r. do dnia 31 grudnia 2025 r.

Warunki zatrudnienia: umowa o świadczenie usług w trakcie realizacji Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – edycja 2025. Usługa asystencji osobistej świadczona będzie u 2-3 uczestników posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Usługi asystencji osobistej polegają na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością w różnych sferach życia, w tym:

1) wsparcia uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;

2) wsparcia uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;

3) wsparcia uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;

4) wsparcia uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.

Zadaniem asystenta nie jest podejmowanie decyzji za osobę z niepełnosprawnością, lecz wyłącznie udzielenie jej pomocy lub wsparcia w realizacji osobistych celów.

Asystent realizuje usługi wyłącznie na rzecz osoby z niepełnosprawnością, na podstawie jej decyzji lub decyzji opiekuna prawnego, a nie dla osób trzecich, w tym członków rodziny osoby z niepełnosprawnością.

Zakres wykonywanych zadań na stanowisku:

Usługi asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością mogą w szczególności polegać na pomocy asystenta w:

  • wyjściu, powrocie oraz/lub dojazdach w wybrane przez uczestnika Programu miejsce (np. dom, praca, placówki oświatowe i szkoleniowe, świątynie, placówki służby zdrowia i rehabilitacyjne, gabinety lekarskie, urzędy, znajomi, rodzina, instytucje finansowe, wydarzenia kulturalne, rozrywkowe/społeczne, sportowe itp.);
  • wyjściu, powrocie lub dojazdach z uczestnikiem Programu w wybrane przez uczestnika miejsca;
  • załatwianiu spraw urzędowych;
  • korzystaniu z dóbr kultury (np. muzeum, kino, teatr)
  • zakupach, z zastrzeżeniem aktywnego udziału uczestnika Programu przy ich realizacji;
  • wyjściu, powrocie oraz/lub dojazdach na rehabilitację i zajęcia terapeutyczne;
  • nawiązaniu kontaktu/współpracy z różnego rodzaju organizacjami.

Koszt jednej godziny świadczenia usług: do 50 zł brutto wraz z kosztami pracy zatrudniającego, rozliczenie usług asystencji osobistej następuje na podstawie wypełnionej karty realizacji usług asystencji osobistej w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, której wzór stanowi załącznik nr 9 do Programu.

Wymagania związane ze stanowiskiem:

  • osoby posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta lub, za zgodą realizatora Programu, w innych zawodach i specjalnościach o charakterze medycznym lub opiekuńczym lub
  • osoby posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu.

Wymagane dokumenty:

– kopie dokumentów potwierdzających uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta lub, za zgodą realizatora Programu, w innych zawodach i specjalnościach o charakterze medycznym lub opiekuńczym lub kopie dokumentów potwierdzających co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami np.doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu;

– kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie, oświadczenie kandydata o pełnej zdolności do czynności prawnych i korzystania z pełni praw publicznych, oświadczenie kandydata o niekaralności za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe, oświadczenie o stanie zdrowia pozwalającym na wykonywanie pracy na stanowisku określonym w ogłoszeniu o naborze,oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby związane z ogłoszonym naborem – kwestionariusz oraz oświadczenia stanowią załącznik do niniejszego naboru wakatu.

Termin i miejsce składania dokumentów:
Wymagane dokumenty należy złożyć w terminie do 4 grudnia 2025 r. w kopercie z dopiskiem „Nabór na stanowisko asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością”:

– osobiście w biurze podawczym Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, ul. Głowackiego 4, 58-100 Świdnica parter pok. 111 lub

– za pośrednictwem operatora pocztowego (adres j.w.)

Dodatkowe informacje można uzyskać w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy pok. 111.

Postanowienia końcowe:

Osoby spełniające wymagania niezbędne i formalne określone w ogłoszeniu zostaną powiadomione telefonicznie osoby, które nie spełnią powyższych wymagań, nie będą informowane.