Komu
przysługuje zwrot VAT za gaz w 2023 roku?
Zgodnie z ustawą z dnia 15
grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw
gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, o zwrot
podatku VAT za gaz mogą się ubiegać te
gospodarstwa domowe, które używają gazu do celów grzewczych.
Oznacza to, że gaz musi być wykorzystywany do ogrzewania domu lub
mieszkania. Zwrotu podatku VAT nie otrzymają więc osoby
wykorzystujące gaz tylko w kuchni do gotowania, jak również ci,
którzy podgrzewają gazem wodę użytkową. Celem
refundacji podatku VAT jest wsparcie gospodarstw domowych
używających urządzeń grzewczych zasilanych paliwami gazowymi w
formie rekompensaty w 2023 r. podatku VAT na gaz ziemny.
Wniosek
składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania
osoby składającej wniosek.
Rekompensata dotyczy podatku VAT za gaz dostarczony w okresie od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. Wysokość świadczenia to równowartość kwoty podatku VAT wynikającej z opłaconej faktury za okres objęty wnioskiem.
Do wniosku o refundację podatku VAT należy dołączyć: • fakturę dokumentującą dostarczenie paliw gazowych do tego odbiorcy obejmujący okres dotyczący wniosku, • dowód uiszczenia zapłaty za fakturę.
Refundacja podatku VAT przysługuje odbiorcy paliw gazowych w gospodarstwie domowym w przypadku gdy: a) głównym źródłem ogrzewania są urządzenia grzewcze zasilane paliwami gazowymi; b) wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie: – jednoosobowym nie przekracza 2100 zł – wieloosobowym nie przekracza 1500 zł na osobę w rodzinie.
Główne źródło ogrzewania musi być wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków do dnia wejścia w życie ustawy tj. do 21 grudnia 2022 r. albo po tym dniu – w przypadku wpisania lub zgłoszenia do CEEB nowych źródeł ogrzewania.
Termin składania wniosków Termin składania wniosku: do 29 lutego 2024 r. lub w terminie 30 dni od dnia otrzymania faktury dokumentującej dostarczenie paliw gazowych. Jeżeli wniosek zostanie złożony w okresie: • od 1 stycznia do 31 lipca danego roku – uwzględnia się dochód gospodarstwa domowego osiągnięty w przedostatnim roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym złożono wniosek tj. za 2021 r., • od 1 sierpnia do 31 grudnia danego roku – uwzględnia się dochód gospodarstwa domowego osiągnięty w ostatnim roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym złożono wniosek tj. za 2022 r. Wniosek składa się w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Świdnicy ul. B. Głowackiego 4.Można to zrobić osobiście, za pośrednictwem Poczty Polskiej lub drogą elektroniczną (ePUAP). Informujemy, że wnioski składane drogą elektroniczną przez system ePUAP muszą być podpisane za pomocą podpisu kwalifikowanego lub profilu zaufanego. Załączniki: |