::   Start RODZINA 500+ Informacje dla wnioskodawców INFORMACJA O NOWYCH ZASADACH UBIEGANIA SIĘ O ŚWIADCZENIE WYCHOWAWCZE 500+
INFORMACJA O NOWYCH ZASADACH UBIEGANIA SIĘ O ŚWIADCZENIE WYCHOWAWCZE 500+ PDF Drukuj Email
Środa, 27 Styczeń 2021 11:34
PROGRAM 500+Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy informuje, że wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego 500+ na okres świadczeniowy 2021/2022 będzie można składać od 1 lutego wyłącznie drogą elektroniczną, tj. poprzez bankowość elektroniczną, portal Emp@tia lub portal PUE ZUS. Natomiast od 1 kwietnia 2021r. drogą tradycyjną (papierową), czyli osobiście w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, lub za pośrednictwem poczty.

Obecnie wnioski o świadczenie 500+ powinny składać tylko osoby którym urodziło się dziecko lub uzyskały prawo do pobierania świadczenia np. w związku ze zmianą sytuacji rodzinnej.

Najbliższy okres świadczeniowy w ramach programu "Rodzina 500+"
będzie trwał od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r.

• Jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie złoży kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek o świadczenie wychowawcze na nowy okres w terminie do 30 kwietnia 2021 r., przyznanie świadczenia wychowawczego oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec nastąpi najpóźniej do 30 czerwca 2021r. - co gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia od pierwszego miesiąca nowego okresu.
  • W przypadku kompletnych i prawidłowo wypełnionych wniosków złożonych w okresie od 1 maja do 31 maja 2021 r., ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec i lipiec nastąpi nie później niż do 31 lipca 2021r.
  • W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 czerwca do 30 czerwca 2021r., ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec, lipiec i sierpień, nastąpi nie później niż do dnia 31 sierpnia 2021r.

Jeśli osoba złoży wniosek w późniejszym terminie (po 30 czerwca 2021 r.), świadczenie wychowawcze zostanie przyznane i wypłacone od miesiąca złożenia wniosku. W związku z tym, tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. będzie gwarantowało, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca 2021 r.

W kolejnych miesiącach będzie obowiązywał następujący mechanizm:

• w przypadku złożenia kompletnego wniosku w okresie od 1 lipca do 31 lipca 2021 r. przyznanie świadczenia następuje za miesiące od lipca, a wypłata przyznanego świadczenia nastąpi najpóźniej do dnia 30 września 2021 r.,
  • w przypadku złożenia kompletnego wniosku w okresie od 1 sierpnia do 31 sierpnia, przyznanie świadczenia następuje za miesiące od sierpnia, a wypłata przyznanego świadczenia nastąpi najpóźniej do 31 października 2021r.,
  • w przypadku złożenia wniosku na nowy okres w kolejnych miesiącach, świadczenie będzie przyznawane od miesiąca, w którym rodzic złoży wniosek, a wypłaty przyznanego świadczenia realizowane będą co miesiąc na bieżąco.

Pliki do pobrania: