Świadczenie pieniężne z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa PDF Drukuj Email
Od 16 marca 2022 roku osoby fizyczne oraz inne podmioty, które pomagają osobom uciekającym przed wojną z Ukrainy, zapewniając im zakwaterowanie i wyżywienie, mogą wnioskować o zwrot nakładów poniesionych na ten cel. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 marca 2022 r. (Dz.U. 2022 poz. 605), w sprawie maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy oraz warunków przyznawania tego świadczenia i przedłużania jego wypłaty, wysokość świadczenia została ustalona w kwocie 40 zł za osobę dziennie.

Świadczenie jest przyznawane na podstawie wniosku, o którym mowa w art. 13 ust. 1 ustawy, za okres faktycznego zapewniania zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy, nie dłużej niż za okres 60 dni i jest wypłacane z dołu.

Wniosek będzie rozpatrywany w terminie miesiąca od dnia jego złożenia w urzędzie gminy.  Gmina może uzależnić przyznanie lub wypłatę świadczenia od weryfikacji warunków zakwaterowania i wyżywienia. Weryfikacji dokonują upoważnieni pracownicy urzędu gminy.

Świadczenie nie przysługuje, jeżeli warunki zakwaterowania i wyżywienia zagrażają życiu lub zdrowiu ludzi, lub gdy we wniosku podano nieprawdę.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres wypłaty świadczenia, za zgodą wojewody, może zostać przedłużony na okres dłuższy niż 60 dni. Zgoda wojewody może dotyczyć:
  1. indywidualnych spraw;
  2. grupy podmiotów zapewniających wyżywienie i zakwaterowanie obywatelom Ukrainy na obszarze województwa.
W indywidualnych sprawach okres wypłaty świadczenia może zostać przedłużony na czas określony, na szczegółowo uzasadniony wniosek podmiotu zapewniającego wyżywienie i zakwaterowanie obywatelom Ukrainy.

Wniosek o świadczenie pieniężne zgodnie z ustawą zawiera:
  1. imię i nazwisko albo nazwę składającego wniosek;
  2. PESEL lub NIP składającego wniosek;
  3. wskazanie okresu, na jaki zapewniono zakwaterowanie, oraz liczby osób przyjętych do zakwaterowania;
  4. imię i nazwisko osoby przyjętej do zakwaterowania i PESEL, jeżeli posiada;
  5. oświadczenie składającego wniosek o zapewnieniu zakwaterowania i wyżywienia;
  6. numer rachunku płatniczego, na który wypłacane będzie świadczenie;
  7. oświadczenie składającego wniosek pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, że dane zawarte we wniosku są prawdziwe;
  8. adres miejsca pobytu osób przyjętych na zakwaterowanie;
  9. adres poczty elektronicznej i numer telefonu składającego wniosek;
  10. oświadczenie, że za osobę przyjętą do zakwaterowania na wskazany okres nie wypłacono już świadczenia;
  11. oświadczenie podmiotu składającego wniosek, że za okres wskazany w pkt 3 nie otrzymano dodatkowego wynagrodzenia, w tym za wynajem.

Wniosek należy złożyć w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Świdnicy ul. Głowackiego 4, pokój 110 , tel. 74 852 30 67 wew. 110 lub 120

Wzór wniosku wraz z załącznikiem stanowi załącznik do informacji.

Pliki do pobrania:

1. Wniosek o świadczenie pieniężne na zakwaterowanie i wyżywienie (PDF 717kB)
  2. Karta osoby przyjętej do zakwaterowania (PDF 170kB)