SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI GMINNEGO PROGRAMU „AsertywNIE używkom” PDF Drukuj Email

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy  informuje, że dnia 29.04.2016 r. zakończono realizację gminnego programu „AsertywNIE używkom”. Udział w programie wzięło łącznie ok. 194 uczniów z klas II Szkół Podstawowych z terenu Gminy Świdnica w następujących terminach:

I   Turnus:  14-18   marca 2016 r.    Szkoła Podstawowa w w Bystrzycy Górnej,
II  Turnus:  4-8      kwietnia 2016 r. Szkoła Podstawowa w Grodziszczu oraz Mokrzeszowie,
III Turnus:  11-15   kwietnia 2016 r. Szkoła Podstawowa w Lutomi Dolnej,
IV Turnus:  18-22   kwietnia 2016 r. Szkoła Podstawowa w Pszennie,
V  Turnus:  21-25   kwietnia 2016 r. Szkoła Podstawowa w Witoszowie Dolnym.

W ramach pięciu pięciodniowych cykli projektu, każda klasa zrealizowała:

• 15,5 h zajęć lekcyjnych zgodnych z podstawą programową,
  • 5,5 h zajęć muzyczno-tanecznych,
  • 5,5 h zajęć socjoterapeutycznych,
  • 4,5 h zajęć z profilaktyki zdrowotnej (warsztaty kulinarno-dietetyczne, dotyczące higieny osobistej, profilaktyki próchnicy i uzależnień) prowadzonych przez pracowników Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdnicy,
  • 1,5 h warsztatów z udzielania pierwszej pomocy.

Podczas pobytów dzieci miały możliwość wzięcia udziału w zajęciach przeprowadzonych przez specjalnego gościa, którym był p. Robert Topolski z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy. Na zajęciach rozmawiano na temat bezpieczeństwa na drodze, bezpieczeństwa w kontaktach z obcymi osobami i bezpieczeństwa w sieci. Dzieci mogły również "zwiedzić" policyjny radiowóz. Mimo bardzo napiętego programu znalazł się czas na zajęcia plastyczne, komputerowe, wspólne gry i zabawy na świeżym powietrzu, spacery po okolicy i na Zaporę Wodną w Lubachowie gdzie dzieci miały okazję zobaczyć niecodzienny widok, jakim było jezioro „bez wody”. Wieczorami natomiast odbywały się seanse bajkowe i zabawy muzyczne.
Uczestnicy podczas projektu nauczyli się:

• Przygotowywać zdrowy posiłek,
  • Dbać o higienę osobistą,
  • Udzielać pierwszej pomocy,
  • Rozwiązywać swoje problemy,
  • Nazywać uczucia,
  • Prowadzić zdrowe i aktywne życie,
  • Samodzielnie dbać o porządek,
  • Czynnie spędzać czas wolny,
  • Być asertywnymi.

W ostatni dzień pobytu każdy uczeń został obdarowany dyplomem „Samodzielnego Juniora” potwierdzającym zdobytą wiedzę i umiejętność radzenia sobie z codziennymi sytuacjami tj.: ubieranie się, poranna i wieczorna toaleta, utrzymanie porządku w pokojach wraz ze ścieleniem łóżek i odpowiedzialnością za swoje rzeczy, jak również z dyżurowaniem na jadalni. Przez dzieci (podczas zajęć muzycznych i socjoterapeutycznych) została przygotowana również część artystyczna, którą przedstawiali stęsknionym rodzicom na podsumowaniu turnusu.

Program został zrealizowany przy współpracy z:

• Szkolnym Schroniskiem Młodzieżowym w Lubachowie
  • Gminnym Zespołem Oświaty w Świdnicy
  • Szkołami Podstawowymi z terenu Gminy Świdnica
  • Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Świdnicy
  • Komendą Powiatową Policji w Świdnicy

Sponsorzy:

• Śnieżka - Invest Sp. z o.o. w Świebodzicach
  • Colgate - Palmolive Manufacturing Poland Sp z o.o.